WYDZIAŁ NAUK O ZDROWIU

 

          Wydział Nauk o Zdrowiu mieści się przy Placu Dąbrowskiego 2. Skrzydło A (z wejściem od strony Pl. Dąbrowskiego) to zabytkowy obiekt dawnego klasztoru norbertanek, które miały tu swą siedzibę od XII do początków XIX wieku, kiedy w budynku zlokalizowano koszary. Dziś, po gruntownej renowacji zakończonej w 2014 roku, uczą się tu studenci PWSZ w Płocku. Zabytkowa część jest naturalnie połączona z pozostałymi skrzydłami obiektu. 

 

          W pracowni pediatrycznej znajdują się dwa stanowiska do pielęgnacji noworodka i niemowlęcia (wyposażone w łóżeczko noworodkowe, niemowlęce, stolik pielęgnacyjny i fotelik do karmienia) oraz jedno stanowisko z wielofunkcyjnym łóżkiem szpitalnym i zintegrowaną szafką przyłóżkową do pielęgnacji dziecka starszego. Przy każdym stanowisku zapewniono centralne dojście tlenu, dojście do centralnej próżni i ssak elektryczny. Ponadto pomieszczenie wyposażono w trenażery, fantomy symulatory do zabiegów pielęgniarskich, zestaw do pielęgnacji ciała noworodka i niemowlęcia oraz punkt pomiarów antropometrycznych. Każde stanowisko objęte jest monitoringiem kamer z możliwością emisji obrazu na komputerze i ekranie ściennym. W pracowni jest zestaw multimedialny, stoliki zabiegowe oraz sprzęt i materiały do symulacji zabiegów pielęgniarskich.

 

          W pracowni umiejętności pielęgniarskich są trzy stanowiska szpitalne (każde z wielofunkcyjnym łóżkiem szpitalnym i zintegrowaną szafką przyłóżkową, materacem przeciwodleżynowym, statywem do wlewów donaczyniowych i jam ciała, do pielęgnacji człowieka w dorosłego w różnym stanie wydolności ustrojowej, przy każdym stanowisku zapewnione centralne dojście tlenu, dojście do centralnej próżni i ssak elektryczny). Ponadto znajdują się tu dwa zintegrowane stanowiska do ambulatoryjnych zabiegów pielęgniarskich (każde z wózkiem i fotelem zabiegowym), stanowisko do pielęgnacji niesamodzielnego mieszkańca domu pomocy społecznej (z łóżkiem i szafką przyłóżkową), stanowisko do higienicznego i chirurgicznego mycia rąk (myjnia chirurgiczna), punkt segregacji odpadów medycznych. W pracowni są także trenażery oraz fantomy symulatory do zabiegów pielęgniarskich. Każde stanowisko jest objęte monitoringiem kamer z możliwością emisji obrazu na komputerze i ekranie ściennym. Pomieszczenie wyposażono w zestaw multimedialny, stoliki zabiegowe oraz pełen zasób sprzętu, materiałów i środków do symulacji zabiegów pielęgniarskich. Pracownia umiejętności pielęgniarskich jest połączona z pracownią higieny osobistej, w której znajduje się stanowisko leżące do zabiegów dorektalnych, dwa stanowiska siedzące do częściowej toalety dla niepełnosprawnych (każde z umywalką, lustrem i uchwytami dla niepełnosprawnych), stanowisko zintegrowanej toalety całkowitej (z panelem prysznicowym dla niepełnosprawnych, uchwytami, siedziskami stałymi i mobilnymi dla niepełnosprawnych, wózkowanną i podnośnikiem mechanicznym), a także wózki inwalidzkie i zintegrowane wózki sanitarne, szafa ze sprzętem, materiałami i środkami ułatwiającymi kompleksową pielęgnację pacjenta.

 

          W pracowni znajdują się cztery stanowiska ratunkowe (trzy wyposażone w wózkonosze oraz jedno wyposażone w nosze ratunkowe wraz z osprzętem) z zapewnionym centralnym dojściem tlenu, dojściem do centralnej próżni i ssakiem elektrycznym. W pomieszczeniu są trenażery, fantomy, symulatory wysokiej wierności do zabiegów ratowniczych możliwych do wykonania w warunkach zewnętrznych, oddziale ratunkowym, sali chorych i karetce pogotowia. Stanowiska są objęte monitoringiem kamer z możliwością emisji obrazu na komputerze i ekranie ściennym. Pracownia jest wyposażona w sprzęt multimedialny, stoliki zabiegowe oraz sprzęt, materiały i środki do symulacji zabiegów pielęgniarskich.

 

          W pracowni badania fizykalnego znajduje się pięć stanowisk do badania pacjenta (cztery wyposażone w kozetki do badania pacjenta w pozycji leżącej i siedzącej oraz jedno wyposażone w łóżko wielofunkcyjne do oceny wydolnościowej pacjenta w różnych pozycjach). Pomieszczenie wyposażone jest w trenażery, fantomy, symulatory do wykonania kompleksowego badania fizykalnego oraz oceny fizykalnej poszczególnych narządów i układów, urządzenia do badań specjalistycznych kardiologicznych oraz zabiegów kompresyjnych. Stanowiska objęte są monitoringiem kamer z możliwością emisji obrazu na komputerze i ekranie ściennym. Pomieszczenie zostało wyposażone w zestaw multimedialny, stoliki zabiegowe oraz sprzęt, materiały i środki do symulacji poszczególnych rodzajów i zakresów badania fizykalnego.

 

          Pracownia kosmetologiczna jest wyposażona w cztery stanowiska do kompleksowej pielęgnacji dłoni (biurka do manicure, lampy, podpórki do rąk) oraz kolejne cztery do kompleksowej pielęgnacji stóp (fotele podologiczne, taborety z kuwetami, stoliki podręczne). Każde stanowisko jest objęte monitoringiem kamer z możliwością emisji obrazu na komputerze i ekranie ściennym. W pracowni jest zestaw multimedialny, pełen zasób sprzętu, materiałów i kosmetyków do profesjonalnej pielęgnacji dłoni i stóp.

 

          W pracowni jest osiem profesjonalnych stanowisk kosmetologicznych (fotele kosmetyczne, szafki podręczne, stoliki zabiegowe, lampy lupa, wapozony dwufunkcyjne na parę gorącą). Każde z nich jest objęte monitoringiem kamer z możliwością emisji obrazu na komputerze i ekranie ściennym. Salę wyposażono w zestaw multimedialny, stoliki zabiegowe oraz sprzęt, materiały i środki do zabiegów pielęgnacyjnych, upiększających (na twarz i ciało).

 

          W obiekcie znajdują się dwie aule mieszczące po około 150 osób i kilkanaście mniejszych sal wykładowych. Pomieszczenia wyposażono w projektory multimedialne i ekrany projekcyjne. W budynku jest też sala komputerowa z 28 stanowiskami oraz sala z systemem do prowadzenia zajęć z języka obcego, ze stanowiskami dla 30 studentów.